Lekarze Mazowsze - skorzystaj z naszej wyszukiwarki - posiadamy dane ponad 70 tyś gabinetów medycznych

Wpisz minimum 3 znaki. Wyszukiwarka zwraca maksymalnie 25 wyników dla jednego zapytania.

Borelioza

Już za niedługo rozpocznie się kolejny sezon zachorowań na boreliozę. Borelioza, jest stosunkowo nową chorobą – rozpoznaje się ją od drugiej połowy lat 80. XX wieku. Jest to wieloukładowa choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi – odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera. Bakterie te mogą występować w kilku postaciach – jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych.

W obrębie choroby z Lyme wyróżniamy 3 fazy kliniczne:

  • wczesną miejscową (ograniczoną)
  • wczesną rozsianą
  • późną

Typowym objawem boreliozy jest rumień pojawiający się najczęściej w okolicy ukąszenia przez kleszcza. Jednak jego brak nie wyklucza zakażenia boreliozą. W początkowej fazie często pojawiają się objawy grypopodobne. Jeśli
nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu około dwóch tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Nieleczona borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Choroba ta powoduje wiele późniejszych dolegliwości, które nie zawsze są z nią utożsamiane.

Diagnoza boreliozy

Diagnoza boreliozy jest bardzo skomplikowana ze względu na zróżnicowane objawy kliniczne. Żaden z testów nie pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć zachorowania. Tym bardziej, iż wyniki badań mogą być różne w
zależności od czasu jaki upłynął od zakażenia. Dlatego też niezwykle istotny jest dokładny wywiad z pacjentem, badania laboratoryjne oraz obraz kliniczny, które w połączeniu pozwalają przedstawić jak najpełniejszy ogląd sytuacji i postawienie jak najtrafniejszej diagnozy.

Leczenie boreliozy

Kluczem do sukcesu leczenia jest szybka diagnoza i reakcja. W przypadku zauważenia kleszcza należy go jak najszybciej, delikatnie usunąć, uważając przy tym aby żadna z jego części nie pozostała w skórze (nie należy smarować kleszcza tłustymi substancjami, może to zwiększyć ryzyko przekazania zakażonej treści) .

Nie każde ukąszenie kleszcza jest równoznaczne z zakażeniem boreliozą. Jeśli jednak zauważymy niepokojącą zmianę skórną (rumień), należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Najczęściej leczenie opiera się na doustnej terapii antybiotykami. W zależności od uzyskanych efektów leczenie trwa od około kilkunastu dni do kilku tygodni. W przypadku przewlekłej postaci choroby leczenie jest trudniejsze i bardziej długotrwałe. Dlatego tak ważna jest wzmożona czujność i szybka reakcja przy pierwszych objawach zakażenia.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.
akceptuję